Linux Install Party w ramach Tygodnia Akcji Przeciwko Inwigilacji // 24.01.2016

W ramach Tygodnia Akcji Przeciwko Inwigilacji (inicjatywa STOP Inwigilacji, 18.01 – 24.01) połączone siły Dwóch Lamp, komputerowni i www.sudoriot.net każdej i każdemu chętnemu z przyjemnością zainstalują:

* ładny
* bezpieczny
* nowoczesny
* wolny
* i po prostu lepszy

system operacyjny – Ubuntu Linux. Przyjdź ze swoim komputerem o 13:12 w niedzielę do Dwóch Lamp. Pozbądź się korporacyjnego swądu Windowsa raz na zawsze!

=== Dlaczego Linux to bezpieczy wybór? ===

– Oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym umożliwia każdemu i każdej sprawdzenie co tak naprawdę używany przez nas program robi. Oczywiście, laicy tego nie robią – ale bardzo duże społeczności spędzają jeszcze większą ilość czasu nad weryfikowaniem poprawnego i bezpiecznego działania programów. Dla ich, i naszego dobra 🙂
– Działanie komercyjnego, zamkniętego oprogramowania pozostaje dla nas zagadką. Nie mamy żadnej pewności, czy to, co deklarują producenci w kwestiach bezpieczeństwa faktycznie ma miejsce.
– Duże firmy produkujące oprogramowanie podlegają naciskom służb, zdarzały się już sytuacje ujawnienia umyślnie wprowadzonych ‚furtek’ umożliwiających wyłącznie organom zdobywanie informacji o użytkownikach.
– Uaktualnienia np. na Ubuntu Linux są proste w obsłudze, automatyczne i znacznie częstsze niż na Windowsach, czy iOSach. Aktualne oprogramowanie to bezpieczne oprogramowanie.
– TYLKO na Linuksach masz możliwość bezpiecznej komunikacji e-mailowej poprzez szyfrowanie maili. Szyfrowanie na zamkniętych systemach operacyjnych nie jest uznawane za bezpieczne ze względu na punkt 2 – nie możemy polegać na zamkniętych bibliotekach odpowiedzialnych za szyfrowanie.
– Nie musimy chyba wspominać o tym, że złośliwego oprogramowania wymierzonego w Linuksy jest znacznie mniej, niż w Windowsy?
– Istnieją specjalne wersje Linuksów skonfigurowane z myślą o bezpieczeństwie. Możesz go uruchomić z pendrive’a na dowolnym komputerze, użyć TORa czy szyfrowanej komunikacji e-mailowej nie pozostawiając śladów na swoim dysku.
– Aha, i to wszystko jest za darmo. Koniec lęku przed smutnymi panami oglądającymi naklejki licencyjne!