Linux Install Party // 03.08.2018

Jest prosta droga aby odzyskać kontrolę nad warunkami swojej pracy na komputerze. To wolne i otwarte oprogramowanie. Pierwszy krok na tej drodze jest banalny. Przyjdź na Linux install party i zacznij pracować na otwartym, bezpiecznym i łatwym w obsłudze systemie operacyjnym Ubuntu Linux.

Przynieś ze sobą komputer, dane zgraj wcześniej na dysk zewnętrzny, a wyjdziesz z zainstalowanym Linuxem.

W programie:
– Krótkie wprowadzenie: Czym jest wolne i otwarte oprogramowanie?
– Instalacja Linuxów na wszystkich maszynach
– Mini warsztat: Podstawy bezpieczeństwa w sieci

Piątek
03.08.2018
g. 18:30

Rakowiecka 44 Wrocław

Na miejscu: napoje, muzyczka, niezobowiązująca atmosfera.

=== Dlaczego Linux to dobry wybór? ===

– Oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym umożliwia każdemu i każdej sprawdzenie co tak naprawdę używany przez nas program robi. Oczywiście, laicy tego nie robią – ale bardzo duże społeczności spędzają jeszcze większą ilość czasu nad weryfikowaniem poprawnego i bezpiecznego działania programów. Dla ich, i naszego dobra 🙂.
– Działanie komercyjnego, zamkniętego oprogramowania pozostaje dla nas zagadką. Nie mamy żadnej pewności, czy to, co deklarują producenci w kwestiach bezpieczeństwa faktycznie ma miejsce.
– Duże firmy produkujące oprogramowanie podlegają naciskom służb, zdarzały się już sytuacje ujawnienia umyślnie wprowadzonych ‚furtek’ umożliwiających wyłącznie organom zdobywanie informacji o użytkownikach.
– Uaktualnienia np. na Ubuntu Linux są proste w obsłudze, automatyczne i znacznie częstsze niż na Windowsach, czy iOSach. Aktualne oprogramowanie to bezpieczne oprogramowanie.
– TYLKO na Linuksach masz możliwość bezpiecznej komunikacji e-mailowej poprzez szyfrowanie maili. Szyfrowanie na zamkniętych systemach operacyjnych nie jest uznawane za bezpieczne ze względu na punkt 2 – nie możemy polegać na zamkniętych bibliotekach odpowiedzialnych za szyfrowanie.
– Nie musimy chyba wspominać o tym, że złośliwego oprogramowania wymierzonego w Linuksy jest znacznie mniej, niż w Windowsy?
– Istnieją specjalne wersje Linuksów skonfigurowane z myślą o bezpieczeństwie. Możesz go uruchomić z pendrive’a na dowolnym komputerze, użyć TORa czy szyfrowanej komunikacji e-mailowej nie pozostawiając śladów na swoim dysku.
– Aha, i to wszystko jest za darmo. Koniec lęku przed smutnymi panami oglądającymi naklejki licencyjne!

Zapraszamy

sudoriot.net